Aktualita ze dne 6. 9. 2023

Zdvojnásobení možných přesčasů lékařů zřejmě odmítne ANO

FOTO:ODBORYZZSHMP

Pro návrh umožnit zdvojnásobení počtu hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně a možnost 1000 hodin přesčasů u záchranářů se v anketě ČTK vyslovili členové sněmovního výboru pro zdravotnictví z vládní KDU-ČSL a opoziční SPD. Za Piráty je pro náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Proti návrhu bude opoziční hnutí ANO, sdělil člen výboru za tuto stranu Kamal Farhan. K odmítnutí návrhu, který má do novely zákoníku práce změnu zařadit, vyzvala poslance v pondělí Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK).

Pokud novela projde, lékaři pohrozili, že přestanou od 1. prosince sloužit dobrovolné přesčasy. Do výzvy se zapojilo 4000 z 20.000 lékařů sloužících v nemocnicích. Podle většiny politiků oslovených ČTK změna zajistí spravedlivější odměnu lékařů pracujících na přesčasy a adekvátnější pracovněprávní ochranu. Zmínili také, že návrh výjimky má platit pět let a dlouhodobé řešení má přinést ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí novinářům řekl, že je připravený se s nespokojenými lékaři kdykoliv sejít.

Farhan dnes ČTK sdělil, že změna je pro ANO nepřijatelná. „Práce lékaře vyžaduje vysokou míru odpovědnosti a soustředění a navyšování jejich zátěže je i hazardováním se zdravím lidí. Je patrné, že buď je tato vládní parta zcela odtržená od reality, nebo je to další forma jejich cynismu vůči lidem. Rozhodnutí mladých lékařů chápeme a mají naší podporu,“ uvedl. Zmínil, že Válek se zainteresovanými o problému nejednal. „Přitom nejen mladí lékaři mu dávali dostatečně dopředu najevo, že s tímto navýšením také nesouhlasí,“ řekl Farhan.

Za Piráty je podle Pavlovice klíčové udržet kvalitní lékařskou péči pro pacienty. „Je třeba, aby lékaři měli k výkonu profese ty nejlepší podmínky a nebyli přepracování. Novela zákoníku práce narovnává praxi, kdy vysoký počet přesčasových hodin nemá oporu v zákoně a poskytovatelé zdravotnických služeb předpisy různě a složitě obcházejí. Nový limit umožní legální navýšení přesčasových hodin lékařů, nicméně, a to je důležité, je dobrovolný. Je to pouze možnost,“ uvedl.

„Výjimku ze zákoníku práce jsme předložili na žádosti ze samotných nemocnic, které upozorňovaly, že bez ní by hrozil nedostatek personálu a možná i kolaps českého zdravotnictví. Tato žádost byla projednána sněmovním zdravotním výborem a řešení bylo vyžadováno napříč koalicí i opozicí. Podobnou výjimku mají například v Německu, Rakousku, ale i v jiných státech EU,“ sdělil místopředseda výboru Tom Philipp (KDU-ČSL).

Dodal, že si uvědomuje, že množství přesčasů, které dnes lékaři slouží, není dlouhodobě akceptovatelné. „Současná výjimka bude proto platit pouze pět let. Do té doby bude nutné nalézt dlouhodobě přijatelné řešení,“ řekl. Zdůraznil také, že práce přesčas nad 150 hodin ročně je a zůstane dobrovolná. Zaměstnavatel bude navíc nově muset tuto dohodu s lékařem hlásit na úřad práce.

Podle lidovce Víta Kaňkovského je nedostatek lékařů dlouhodobým problémem a se systémovým řešením musí přijít především ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvem školství. Také podle něj úprava dobrovolných přesčasů v novele nemění pracovní podmínky lékařů.

Doplnil, že dohody o pracích mimo pracovní poměr, které někdy bývají s lékaři sjednávány za účelem překračování stávajících limitů přesčasů, nezajišťují dostatečnou úroveň ochrany. Uzákonění další dohodnuté práce podle poslance umožní legální a dobrovolné přesčasy v běžném pracovním poměru. Ve srovnání s aktuální praxí spočívající ve využívání dohod však bude platit přiměřenější limit sjednané přesčasové práce a lékařům vznikne i nárok na příplatky, míní.

Místopředsedkyně zdravotního výboru Karla Maříková (SPD) považuje změnu za možné řešení nedostatku zdravotního personálu. I ona zmínila časté řetězení práce na dohodu. „K tomu však dochází, protože zdravotnická zařízení nemají jak personálně pokrýt služby. Rozšíření přesčasové práce umožní zaměstnavatelům i zaměstnancům tyto hodiny odpracovat na standardní pracovní smlouvu,“ uvedla.

-čtk-