Aktualita ze dne 6. 4. 2021

‚Starají se jen několik desítek minut.‘ Extra odměny záchranářům Blatný odmítá…

• Spor o odměny pro záchranáře za práci během epidemie koronaviru pokračuje.
  • Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhuje rozdíl v odměňování zdravotníků z rychlé záchranné služby a z nemocnic řešit příplatkem 450 korun za výjezd.
  • S tím ale nesouhlasí odbory, příspěvek se totiž má dělit mezi všechny členy posádky a nárok by na něj měli až za rok 2021. Nejednalo by se tak o odměnu za ‚podzimní vlnu‘ epidemie.
  • Odměny ve výši 120 tisíc pro každého záchranáře naopak dál podporuje premiér Andrej Babiš (ANO), jak uvedl pro server iROZHLAS.cz.

„Částka 450 korun za výjezd představuje 150 korun na člena posádky, pokud jede s lékařem. Výjezdy jsou velmi dlouhé, při sekundárních transportech mezi regiony trvají i hodiny,“ uvedla pro iROZHLAS.cz předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková jeden z důvodů, proč nesouhlasí s návrhem ministra Blatného.

Ten minulý týden odmítl vyšší odměny pro záchranáře, a to ačkoliv je odborům přislíbil i premiér Babiš. Místo toho navrhuje příplatek za převoz pacienta, u kterého se prokáže onemocnění covid-19.

Pro vysvětlení: zdravotníci v nemocnicích dnes berou za péči o covid pozitivního pacienta hodinové příplatky navíc, jejich kolegové na záchranné službě nyní nedostávají nic. Právě proto pro ně zdravotnické odbory žádají vyšší odměny než pro ostatní, konkrétně chtějí 120 tisíc korun na osobu namísto 75 tisíc korun hrubého.

S tím souhlasí i Babiš. „Moje podpora návrhu paní Žitníkové trvá,“ napsal ve čtvrtek v SMS pro server iROZHLAS.cz premiér.

zdrojhttps://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/odmeny-zachranari-120-tisic-75-tisic-blatny-babis-zitnikova-priplatek-450-korun_2104030500_tec