Aktualita ze dne 28. 9. 2022

Stanjura chce přidávat jen v odměnách. Středula to odmítl jako „ksichtovné“

Ministr financí Zbyněk Stanjura a šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula mají rozdílnou představu o tom, jak by měly vypadat platy zaměstnanců státu v příštím roce. Zatímco podle Středuly by měly jít peníze do základní složky mzdy, podle Stanjury mají rozhodovat nadřízení o tom, kolik komu dají na odměnách. Tento způsob hodnocení Středula označil za „ksichtovné“.

Vláda nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají putovat do odměn.

„Vláda nepřistoupila k dalšímu navýšení tarifů, ale přistoupila k navýšení celkového objemu platů,“ řekl po jednání s odbory ministr Stanjura.

„Neodcházíme z jednání spokojeni. Co se nás týká, ta situace není dobrá. Vláda v tomto případě trestá zaměstnance,“ reagoval Středula.

„Ten výsledek může být až katastrofální pro některé,“ tvrdí odborový předák. „Může se stát, že někteří zaměstnanci nemusí dostat ani korunu na odměny,“ zdůraznil šéf ČMKOS. Žádá kompromis a částečné navýšení

„Je lepší ty zvýšené prostředky nechat na ty nadtarifní složky, protože tam ten bezprostřední nadřízený může ohodnotit ty nejlepší zaměstnance a má alespoň nějaký prostor,“ oponoval mu před novináři po jednání s odbory ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

„Rozdíl mezi nejlepším a nejoblíbenějším je docela fatální,“ kategoricky nesouhlasí s představou vlády Středula. Nadtarifní odměňování označil doslova šéf odborové centrály za „ksichtovné“.

Zdroj:https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/spor-o-platy-statnich-zamestnancu-v-roce-2023-stanjura-stredula.A220927_172038_domaci_kop