Aktualita ze dne 14. 7. 2022

Sněmovnou neprošel návrh na úpravu zákona, který umožňuje předdůchod pro zdravotnické záchranáře

 

Poslanci hnutí ANO během dnešního jednání ve Sněmovně neprosadili opravu nynějších ustanovení o předčasných penzích záchranářů tak, aby byla použitelná. Současná úprava, která měla tuto možnost od roku 2023 zavést pro všechny pracovníky integrovaného záchranného systému, obsahuje legislativní nedostatky a reálně nefunguje, upozornily včera zdravotnické obory. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ministerstvo práce a sociálních věcí předloží vlastní novelu zákona o důchodovém pojištění, která tento záměr od ledna příštího roku umožní.

 

„Počítám, že vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění Sněmovna projedná v průběhu září nebo října. Tuto oblast ošetříme tak, abychom od 1. ledna roku 2023 mohli záchranářům, kteří pracují v rámci lékařské záchranné služby České republiky říci, že možnost dřívějšího odchodu do důchodu zde je. Záchranářům umožníme dle specifikovaných parametrů, aby mohli odcházet dříve do důchodu. To je myslím jasný vzkaz,“ uvedl Jurečka.

Předčasná penze až o pět let pro záchranáře byla schválena v minulém volebním období. Ustanovení ale obsahuje chybu, a předčasnou penzi tak nebude možné od ledna využít. Sněmovna odmítla úpravu Milana Brázdila (ANO), která pochybení opravovala a týkala se penzí členů výjezdových skupin a operátorů středisek zdravotnické záchranné služby a záchranářů horské služby. Stejně se postavila k obdobnému pozměňovacímu návrhu Jiřího Maška (ANO), který zahrnoval rovněž členy jednotek hasičů, operátory středisek hasičů a policie a členy policejních zásahových jednotek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí předloží vlastní novelu, která se bude týkat zejména předčasných důchodů lidí pracujících ve více profesích. „Chceme pamatovat na náročné profese,“ uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zapojit se podle něho mají i zaměstnavatelé. Brázdil míní, že jediný problém byl v tom, že nynější pozměňovací návrhy podávala opozice. Podotkl, že benefit pro záchranáře by činil 3000 až 4000 korun měsíčně. Podle Maška bude vládní návrh pro záchranáře méně výhodný. Poslanci ANO navíc míní, že nebude schválen včas. „Leden 2023 platí,“ slíbil Jurečka.

-pur- , -čtk-

zdroj: https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/07/snemovnou-neprosel-navrh-na-upravu-zakona-ktery-umoznuje-predduchod-pro-zdravotnicke-zachranare/