Aktualita ze dne 21. 8. 2021

Senát by mohl v novele o zvýšení důchodů upravit předčasné penze záchranářů

 

Senát v novele o dodatečném zvýšení důchodů o 300 korun od příštího roku možná upraví předčasné penze pracovníků integrovaného záchranného systému. Doporučil to garanční sociální výbor. Senátní plénum bude o důchodové předloze hlasovat na schůzi, která začne ve středu dopoledne.

 

Senát v novele o dodatečném zvýšení důchodů o 300 korun od příštího roku možná upraví předčasné penze pracovníků integrovaného záchranného systému. Doporučil to garanční sociální výbor. Senátní plénum bude o důchodové předloze hlasovat na schůzi, která začne ve středu dopoledne. Novela obsahuje také příspěvek 500 korun k penzi za každé vychované dítě od roku 2023. Očekává se, že senátoři budou prosazovat i další pozměňovací návrhy.

 

Možnost předčasného odchodu do důchodu až o pět let bez sankce prosadili pro pracovníky integrovaného záchranného systému poslanci vládního hnutí ANO. Senátní zpravodaj Miroslav Adámek (za ANO) uvedl, že ustanovení je sepsáno tak, že by se nedalo využít a žádosti záchranářů by byly zamítány. Ve výboru prosadil pozměňovací návrh, který stav napravuje a zužuje také okruh lidí, kteří by do předčasného důchodu bez postihu mohli odejít. Jednalo by se podle Adámka o zaměstnance ve výjezdových skupinách a v operačních střediscích a o horské záchranáře. Senátor Jiří Vosecký (SLK) se pozastavil nad tím, že Sněmovnu opustil „zmetek“.

 

zdroj a celá zpráva  https://www.zdravotnickydenik.cz/2021/08/senat-by-mohl-v-novele-o-zvyseni-duchodu-upravit-predcasne-penze-zachranaru/