Aktualita ze dne 6. 10. 2023

Odbory: Pro lékaře a sestry chceme základní plat navázaný na vývoj průměrné mzdy

FOTO:ODBORYZZSHMP

Pro lékaře a sestry v nemocnicích žádají zdravotnické obory základní plat bez přesčasů a služeb navázaný na vývoj průměrné mzdy.

U lékařů by to měl být 1,5 až trojnásobek, proti současnosti nejméně o 50 procent víc. U sester až dvojnásobek průměrné mzdy. Novinářům to dnes řekli předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel. Dopisem své požadavky sdělili i ministrovi zdravotnictví a premiérovi.

„Průměrný nástupní plat lékaře je kolem 40.000 korun. Proti tomu by to bylo o 50 procent, u nejzkušenějších až 85 procent více,“ uvedl na dotaz ČTK Engel. Představa klubu je podle Engela 60.000 korun základní plat pro nastupujícího lékaře a pro nejzkušenější až 120.000 korun. „V Evropě je to někdy až pětinásobek. Dluh ČR vůči nejzkušenějším lékařům je obrovský,“ dodal.

Sestry v nemocnicích by podle Žitníkové měly pobírat průměrnou mzdu, ty specializované až její dvojnásobek. „Naše požadavky vycházejí z toho, jakým způsobem jsou upravené platy zejména na Slovensku,“ uvedla. Česko podle ní v současné době není konkurencí okolních zemí.

Podle odborů by měly být v úhradové vyhlášce zvlášť vyčleněné peníze na zvýšení platů v lůžkových zdravotnických zařízeních a ve zdravotnické záchranné službě (ZZS). Odbory také dlouhodobě žádají, aby byly sjednoceny platy v nemocnicích zřizovaných ministerstvem zdravotnictví, které jsou zejména fakultní, a v nemocnicích jako obchodních společnostech, které zřizují města, kraje či soukromníci. Rozdíly jsou podle odborů v tisících korun.

Průměrná hrubá mzda lékaře v roce 2021, ze kterého jsou poslední data, byla podle informací Českého statistického úřadu 83.808 korun, průměrná hrubá mzda napříč ekonomikou 37.839 korun. Podle dřívějších informací tvoří přesčasy a služby zhruba polovinu měsíčního příjmu lékaře.

zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2422369