Aktualita ze dne 13. 1. 2023

Odbory hlídají navyšování odměn zdravotníků

 

FOTO: OSZSPČR

 

Platy a mzdy ve zdravotnictví, nedostatek personálu či kompetence zdravotníků – to byla některá z témat, která probírali ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a další zástupci ministerstva na pondělním setkání s členy výkonné i dozorčí rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Jak se dá očekávat, na řadě témat nenalezly strany shodu, odbory si však cení toho, že se s nimi ministr chce do budoucna setkávat častěji a problémy konzultovat. Momentálně si přitom odbory plánují posvítit na to, jak v jednotlivých nemocnicích proběhlo navyšování platů a mezd, které by podle ministerstva mělo činit čtyři až šest procent. Pokud někde k takovému nárůstu nedojde, vyzval ministr odboráře, aby se obrátili na ministerstvo, a situace v konkrétní nemocnici se bude řešit.

 

Pondělní jednání v sídle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR bylo naplánováno už loni na zasedání zdravotnické tripartity, přičemž okruhy byly dopředu domluveny. Schůzky se zúčastnil i náměstek Josef Pavlovic a vrchní ředitelé pro řízení sekcí Radek Policar a Helena Rögnerová. Odboráři přitom od zástupců ministerstva dostali informace o tom, jaké se připravují změny v legislativě či jak si ministr Válek představuje fungování zdravotnictví.

Jak se dalo očekávat, byly jedním z hlavních témat jednání mzdy a platy. Ministr Válek přitom uvedl, že osmiprocentní zvýšení úhrad nemocnicím dané úhradovou vyhláškou by mělo stačit na čtyř až šestiprocentní zvýšení platů. Takové doporučení také dostaly přímo řízené organizace.

Odbory ovšem poukazují na to, že inflace byla loni přes 16 procent a letos se očekává okolo deseti procent. „Jednání o platech a mzdách je velmi těžké, navíc se nezvyšovaly platové tarify a jistota pro zaměstnance je téměř nulová. Závisí to na kolektivních smlouvách, a my jsme upozornili, že i když se navýšení do kolektivních smluv na rok dá, už jsme se setkali s tím, že nám někteří zaměstnavatelé tvrdili, že v dalším roce ho vyplácet nebudou. To je paradox, protože letošní úhrada bude další rok dále navýšena,“ řekla ZD šéfka zdravotnických a sociálních odborů Dagmar Žitníková.

Navyšování odměn si každopádně nyní chtějí odbory pohlídat, a i Vlastimil Válek je vyzval, že pokud někde nedojde k zmíněnému čtyř až šestiprocentnímu navýšení, nechť se s věcí obrátí na ministerstvo, a problém se bude v konkrétní nemocnici řešit. Informace o tom, jak přesně odměňování v jednotlivých nemocnicích vypadá, budou odbory sbírat začátkem února.

„Panu ministrovi jsme oponovali s tím, že velká část zátěže spočívá na nemocnicích a není možnost, aby se praktičtí lékaři a ambulantní specialisté více zapojili do poskytování péče. Odpoledne a o víkendech tak veškerá zátěž spočívá na nemocnicích a zdravotnické záchranné službě, což je podle nás špatně. Nikdy jsme také nebyli proti zvyšování kompetencí, ale není možné ještě více zatěžovat již tak přetížené zdravotníky. Jsou zařízení, kde na směně pracuje jen jedna sestra, a s dalšími kompetencemi se zatížení ještě zvýší, takže v delším časovém může hrozit odchod vyhořelého a frustrovaného zdravotníka,“ poukazuje Dagmar Žitníková.

Odbory tak připouštějí navyšování kompetencí jedině v případě, že se vytvoří ošetřovatelský proces, v němž budou zapojeni i ošetřovatelé a sanitáři, přičemž sestra bude vykonávat hlavně odbornou práci. Už i minulým ministrům přitom odboráři navrhovali cestu, jak toho docílit. Podle nich by se měly vytvořit speciální náborové programy pro nižší zdravotnické pracovníky prostřednictvím úřadů práce, načež by zaměstnanec po čase přešel pod úhradu ze zdravotního pojištění tak, že by za každého nového pracovníka pojišťovna stanovila bonifikační kód nákladově odpovídající průměrnému výdělku ve zdravotnictví. „Zatím se to nesetkalo s kladným ohlasem. Pan ministr si to vyslechl a poprosil, ať mu návrh pošleme, že se jím bude zabývat,“ doplňuje Žitníková.

 

Zdroj a celý článek zde:

https://www.zdravotnickydenik.cz/2023/01/odbory-hlidaji-navysovani-odmen-zdravotniku-pokud-k-nemu-v-nektere-nemocnici-nedojde-obratte-se-na-ministerstvo-vyzval-je-valek/