Aktualita ze dne 1. 5. 2024

Jsme ve stávkové pohotovosti!

Stávkovou pohotovost Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR ode dne 29. dubna 2024 vyhlásila výkonná rada na svém on-line jednání 24. dubna. Zároveň schválila připojení odborového svazu k Alianci odborových svazů. Odborový svaz zásadně nesouhlasí s návrhy politických stran zavést do zákoníku práce výpověď bez udání důvodů a s vládním návrhem zrušit zaručené mzdy a podporuje všechny kroky ČMKOS a Aliance odborových svazů proti novele zákoníku práce, která by obsahovala výpověď bez udání důvodu a zrušení zaručených mezd.

Předsedkyně OS zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková informovala o tom, že odborový svaz vyhlásil stávkovou pohotovost a proti likvidační změně zákoníku práce se bude aktivně bránit. Zákoník práce byl několikrát liberalizován a v současné podobě je vyvážený a naprosto vyhovující. Pro odborový svaz je zcela nepřijatelné také zrušení systému zaručených mezd, protože se týkají mnoha zaměstnanců sociálních služeb, zvláště neziskových organizací, a zvýšení zaručených mezd je často jedinou situací, kdy tito lidé dostanou přidáno.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel uvedl, že je zde zároveň jako zástupce Asociace samostatných odborů, protože i pro tuto odborovou centrálu je propouštění bez udání důvodu zcela nepřijatelné. Zaměstnanec by ztratil možnost bránit se u soudu. Evropská novela obsahuje jak flexibilitu, pružnost, tak i securitu, ochranu zaměstnanců. U nás se prosazuje jen ta první část.

zdroj a celý článek: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/jsme-ve-stavkove-pohotovosti-3/