Aktualita ze dne 29. 9. 2022

Informace k platům

Vážené kolegyně a kolegové,

chceme Vás informovat, že v úterý proběhlo další jednání k navýšení platových tarifů pro zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy.

Jednání se účastnili tři předsedové koaličních stran – předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Omluveni byli předseda ODS a premiér Petr Fiala a předseda Hnutí Stan a ministr vnitra Vít Rakušan. Jednání se dále zúčastnili ministr financí Zbyněk Stanjura a další poradci.

Jednání zahájil Marian Jurečka, který omluvil premiéra a předal slovo ministrovi financí. Úvodem jsme vyslechli informaci, kterou jsme měli z medií, že vláda na svém pondělním jednání schválila návrh státního rozpočtu. V rozpočtu navýšili objemy financí na platy pro jednotlivá ministerstva o 4 %. Pro ministerstvo vnitra navýšili o 8 % a pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy navýšili částku o 12 mld. Vláda považuje tímto otázku navyšování platů v roce 2023 za vyřešenou. Dodrží dohodu o zvýšení platových tarifů pro příslušníky ozbrojených složek o 10 %, ostatní tabulky zůstanou beze změn. Ministr financí je přesvědčen, že zaměstnavatelé a přímí nadřízení ocení zaměstnance, kteří jsou výkonnější a budou spravedlivě rozdělovat odměny.

Odbory se proti postupu vlády důrazně ohradily. Upozornili jsme vládní zástupce na porušení pravidel sociálního dialogu a dohody, že vláda projedná státní rozpočet až po jednání s odbory k navýšení platů.  Nesouhlasili jsme ani s principem, který vláda zvolila, tj, že nezvýší platové tarify. Na základě našich dlouholetých zkušeností dobře víme, jak dopadli např. nezdravotníci v nemocnicích, nebo zaměstnanci v sociálních službách z přílohy č. 1. Přestože finanční prostředky k poskytovatelům doputovaly, tak valná většina zaměstnanců nedostala nic. Marian Jurečka sdělil, že pro poskytovatele sociálních služeb se zvyšuje meziročně objem finančních prostředků o 12 %. Předsedkyně OS připomněla zkušenost, kdy se nezvýšily tarify pro zaměstnance v příloze č. 1 a vláda na navýšení přes dotace poslala. Informovala o společném dopisu ministryně Jany Maláčové, Jiřího Horeckého a jí, pro zaměstnavatele v sociálních službách. Sdělila také, že když se zvýší podíl financování pro sociální služby ze strany státu, tak se většinou sníží podíl kraje na dofinancování. To ministr nerozporoval, ale opět sdělil, že tabulky pro sociální služby ani pro zdravotnictví vláda neupraví. Předsedkyně OS ještě znovu připomněla aktuální situaci ve zdravotnictví a postupy okolních vlád, které skokově zvyšují platy a to zvláště ve zdravotnictví.

I po tomto jejím sdělení zůstal závěr vlády stejný.

Argumentaci vlády a odborů (vystoupení Josefa Středuly a Zbyňka Stanjury) můžete shlédnout na následujícím odkazu:

Vážené kolegyně a kolegové,

současný postoj vlády považujeme za znevážení práce zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách a budeme se bránit.

K tomu budeme potřebovat Vaši pomoc.

Děkujeme Vám za Vaši obětavou práci a těšíme se, že se potkáme v sobotu 8. října na demonstraci odborů.

Vedení OS Dáša, Jana a Luboš