Aktualita ze dne 20. 4. 2021

Dne 20.4.2021 se konala mimořádná schůzka sekce ZZS, odměny schváleny

Dne 20.4. 2021 se konala mimořádná on line schůzka sekce ZZS za účasti OSZSP ČR pod vedením paní předsedkyně D. Žitníkové. Dále byli účastni předsedové odborových organizací jednotlivých krajských ZZS, Prahu zastoupil předseda většinové odborové organizace při ZZS HMP. Tématem schůzky byly odměny za tzv.  druhou vlnu Covid-19, dopis hejtmanům jednotlivých krajů ohledně navýšení zvláštních příplatků a informace o zařazení zvláštních příplatků  zdravotnických operačních středisek do legislativy.

Zásadní informaci sdělila hned v úvodu  paní předsedkyně D.Žitníková. Pan ministr zdravotnictví Petr Arenberg podpořil návrh odborů na odměnu 120 000 Kč pro záchranáře. Do konce dubna letošního roku musí být vydána nová kompenzační úhradová vyhláška. V této vyhlášce jsou již uvedeny odměny pro záchranáře ve výši 120 000 Kč. Odměny v této výši jsou tedy schválené.  Do 27. května zdravotní pojišťovny vyplatí peníze.

Než  byly odměny schváleny, předcházel tomu boj odborů s exministrem zdravotnictví Janem Blatným. Ten v minulosti na Twitteru uvedl, že zvýšit odměny záchranářům by bylo vůči ostatním nefér. Záchranáři, kteří jsou u covidových pacientů první, měli podle Blatného dostat odměnu 75 tisíc místo 120 tisíc, které dostali při první vlně covidu. Odbory poté po Blatném opakovaně žádaly, aby vyšší odměny záchranářům schválil. Jejich návrh podporoval a stále podle odborů podporuje i premiér Andrej Babiš. „Souhlasím s tím, že by záchranáři měli dostat stejnou odměnu, jak jsme jim dali my jako vláda, i když oni nám nepatří. Samozřejmě vnímáme jejich záslužnou činnost a nasazení v první linii. Oni jsou vlastně pojízdné ARO, takže podporuji návrh paní Žitníkové. Pokud jsem dali stejně zdravotníkům, není důvod dávat záchranářům méně,“ řekl v minulosti premiér Babiš pro iDNES.cz.

Po konci Jana Blatného se odbory s žádostí obrátily na nového ministra Petra Arenbergera, kterému přeposlaly veškeré materiály, které měl k dispozici právě ministr Blatný.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zachranari-odmeny-odbory-vyssi-ministr-premier.A210420_124448_domaci_vank

V současnosti se „ladí“ metodika podle které se budou odměny jednotně vyplácet. Na této metodice se podílí Odborový svaz (OS) a Asociace ZZS ČR. Jasné je již to, že odměna bude vyplacena za měsíce říjen 2020 – únor 2021.

Reakce na dopis OS hejtmanům jednotlivých krajů, ve kterém se žádá o navýšení zvláštních příplatků v jednotlivých krajských ZZS, se nesetkal s kladnou odezvou. Většina hejtmanů tvrdí totéž – nejsou peníze. Pro jednotlivé odborové organizace je toto nepřijatelné a bude se jednat dál.

Zařazení zvláštního příplatku pro zdravotnická operační střediska (ZOS) za neuropsychickou zátéž ( nařízení vlády 341/2017, přil.č.5) do legislativy je na dobré cestě. Nyní totiž tento příplatek nelze dle stávající legislativy ZOSu vyplácet. To by právě měla změnit novelizace zmíněného nařízení vlády. Paní předsedkyně D. Žitníková informovala o formulaci této novelizace, která bude předložena paní ministryni práce a sociálních věcí J. Maláčové.

Závěrem všichni přítomní upřímně poděkovali paní předsedkyni D.Žitníkové za její obětavou práci pro nás všechny.

Ještě jednou : děkujeme!

zapsal J.Š.