Aktualita ze dne 23. 6. 2023

Vážené kolegyně a kolegové,

dle  sdělení minstra financí ze dne 21.623203 se neuplatní původní návrh snížit platové tarify o 5 % a odložit valorizaci plateb za státní pojištěnce o jeden rok.

Všem Vám děkujeme za podporu, pomoc a vaše vyjádření. Jsme přesvědčeni, že ústup vlády od jejich původních plánů byl i na základě našeho společného tlaku.

Vláda vzala zpátečku k rozpočtu, ale ČMKOS vyhlášená stávková pohotovost a potřeba protestních akcí nadále trvá a to z důvodu návrhů předložených v tzv. konsolidačním balíčku. Připomínáme, že balíček obsahuje  návrhy na zdanění benefitů, což je prakticky ruší, návrh na snížení objemu FKSP na jedno procento, zrušení daňových slev a daňových odpočtů na děti, studenty, manželky, zvýšení DPH, zavedení platby zaměstnance na nemocenské pojištění a mnohé další.

Teď ovšem máme ve zdravotnictví další problém. V Poslanecké sněmovně se nyní projednává novela zákoníku práce, která měla reagovat na přijatou směrnici Evropské unie. Vláda se dokonce se sociálními partnery dohodla, že nebude předkládat žádné pozměňovací návrhy. Nyní poslanec vládní strany – KDU-ČSL MUDr. Vít Kaňkovský předložil k novele pozměňovací návrh, kterým se zvyšují limity přesčasové práce ve zdravotnictví na dvojnásobek. Za náš odborový svaz, a ve spolupráci s LOK-SČL, návrh odmítáme. Všem poslancům zašleme dopis výzvou, aby návrhy nepodpořili. informovali jsme zde : https://www.odboryzzshmp.cz/aktuality/nepodporujte-vice-prescasu-ve-zdravotnictvi-zadaji-os-a-lok/

Vážené kolegyně a kolegové,

velmi si vážíme Vaší pomoci a podpory a moc Vám za ní děkujeme.

Těšíme se na viděnou na protestních akcích.

Krásné dny, Dáša, Jana a Luboš