Aktualita ze dne 27. 3. 2021

…a takhle mluví tisková zpráva ministerstva zdravotnictví

Zdravotnické záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covidu-19. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude zahrnutý v kompenzační vyhlášce, kterou chce vydat do konce dubna. Obsahuje také výši odměny pro všechny zdravotníky až 75 tisíc korun. Premiér Andrej Babiš (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že se se zdravotnickými odbory shodl, že odměna záchranářům by měla být až 120 tisíc korun. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové bude záležet na přesné formulaci vyhlášky, částka nemusí být dostatečná.

„Pro segment zdravotnické záchranné služby je stanovena stejná výše odměny a zároveň bylo dohodnuto, že do kompenzační vyhlášky pro rok 2021 bude zahrnuta bonifikace za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covid-19 ve výši 450 korun,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Podle Žitníkové ale bude záležet na tom, jestli se 450 korun bude rozpočítávat na tříčlennou posádku, nebo bude pro každého zaměstnance. Jako odměnu odboráři žádali 120 tisíc korun, vyhláška počítá s 75 tisíc a právě 450 korunami na jeden výjezd k pacientovi s covidem-19. „Pokud by se to rozpočítalo, tak to stačit nebude,“ řekla  Žitníková. Chce proto počkat na písemné vyhotovení vyhlášky. Potenciální problém je podle ní také v tom, že pacient musí mít „potvrzenou nákazu“. Podle výpočtu rizikového skóre PES je až 40 procent hospitalizovaných přijato do nemocnice bez potvrzené nákazy

zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zachranne-sluzby-dostanou-450-korun-za-prevoz-pacienta-s-covidem_550971.html